Články - Hierarchia
Články - Domov » Zo života » Fašiangy – 2019
Fašiangy – 2019
Slovo fašiangy pochádza z nemeckého vast – schane, ktoré vo voľnom preklade znamená –
,, posledný nápoj“.
Po nedeli Troch Kráľov sa 7. januára začínajú fašiangy a končia sa pohyblivým utorkom pred Popolcovou stredou, ktorá v roku 2019 pripadla na 6. marca.
Fašiangy sú obdobím jedla a zábavy, ktoré vrcholili na spoločnej veselici, kde sa z naturálií zozbieraných po celej dedine vystrojila hostina spojená s tancovačkou a o polnoci sa pochovávala basa. Akt pochovávania basy symbolizoval, že hudobné nástroje zmĺknu, zábava končí, nastáva obdobie postu a ľudia sa majú ponoriť viac do seba.....
Takúto podobu fašiangov sme si pripomenuli aj my tradičným spôsobom v našom prípade - karnevalom. Priestory boli vyzdobené a v interiéri sa nachádzalo množstvo rôznofarebných balónov a lampiónov. Najväčšiu pozornosť pútali prijímatelia vo svojich maskách, ale zahanbiť sa nedal ani personál, ktorí vytvoril pravú fašiangovú atmosféru. Nechýbali ani tradičné fašiangové šišky. Spoločne sme si zaspievali aj zatancovali. Súčasťou bohatého programu bolo aj losovanie cien v tombole, ktoré našich príjimateľov príjemne prekvapili a pobavili. Hlavnou cenou, tak ako každý rok, bola torta, ktorú nám upiekla naša šikovná sociálna pracovníčka Mgr. Anna Špiková.
Komentáre
Žiadne komentáre.
Pridať komentár.
Pre pridanie komentra musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Podporte nás
Kontakt
Napíšte nám