Pre fašiangy je typické napodobovanie medziľudských vzťahov z bežného života a bujaré oslavy. Ženy v rozpore s vtedajším pokojným životom usporadúvali počas fašiangov roztopašné ženské zábavy, na ktorých nechýbal dostatok alkoholu, veselé tance, vyskakovanie a sánkovanie. Týmito oslavami chceli zabezpečiť úrodu a plodnosť v novom roku.
Súčasťou fašiangov sú aj masky. Na dedinách robili pochôdzky po domoch s maskami muži. Tradičné masky - medveď, turoň, koza, kôň - znázorňujú mužskú silu. Masky predvádzali najčastejšie smrť a ožitie zvieraťa, čo malo vyjadriť obnovu, prebúdzanie prírody k životu po zime. K najstarším maskám patria muži preoblečení za ženy, prespanky alebo Cigánky, ktoré parodujú najme správanie sa svadobného páru. Muži v maskách majú aj typické rekvizity, napríklad ražeň na napichovanie slaniny, šabľu, ale aj tanečné rekvizity, zvonce a hrkálky.
Takáto podoba fašiangov sa zachovala najmä na dedinách kde si ešte aj dnes pripomínajú toto obdobie tradičným spôsobom alebo, ako v našom prípade, karnevalom.

Viac fotografií vo fotogalérii.